Haber

ABD Başkanı Biden, helikopter kazasının ardından Ukrayna’ya taziye mesajı gönderdi

YENİ ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastirskiy’nin de aralarında bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası nedeniyle Ukrayna’ya başsağlığı diledi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, eşi Jill Biden ve kendisinin Ukrayna’daki helikopter kazasında yakınlarını kaybedenlere taziyelerini ilettiğini kaydetti.

Başkan Biden, “Kalbimiz bu saldırıda hayatını kaybeden ve yaralanan aralarında çocukların da bulunduğu onlarca sivil ve ailelerinin yanında.” dedi. ifadesini kullandı.

Monastirskiy ve grubunun Rusya’nın saldırganlığına karşı ülkesinin demokrasisi için çaba sarf ettiğini belirten Biden, Ukrayna kurumlarını güçlendirmek için takviye sağlamaya ve Ukrayna halkının yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Beyaz Saray kazanın nedeninden habersiz

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby de günlük basın toplantısında Ukrayna’da meydana gelen helikopter kazasıyla ilgili taziyelerini dile getirerek, söz konusu kazanın nedenini bilmediklerini söyledi.

Rus birliklerinin Bahmut ve Soledar’da ağır kayıplar vermesine rağmen son günlerde büyük ilerleme kaydettiğini hatırlatan Kirby, buna rağmen Rusların her iki bölgeyi de tam olarak kontrol edemediklerini düşündüklerini söyledi.

Klasik Rus ordusu ile Wagner Kümesi başkanı Yevgeny Prigozhin arasında çatışmalar olduğunu bildiklerini de dile getiren Kirby, Prigozhin’in kendisini bu savaşta “vazgeçilmez” gördüğünü düşündüklerini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaş bağlamında Beyaz Rusya ile yürüttüğü iş birliğini yakından takip ettiğini kaydeden Kirby, öte yandan Beyaz Rusya’nın Rus birliklerine yardım amacıyla Ukrayna topraklarına fiziki olarak girme planının olduğuna dair bir emarenin bulunmadığını ifade etti.

Lavrov’un Hitler benzetmesi

Kirby, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD ve müttefiklerini Adolf Hitler’e benzetmesi hakkında, “Nasıl böyle bir karşılaştırma yapmaya cüret eder?” değerlendirmesini yaptı.

Savaşı başlatanın Rusya olduğuna ve Ukrayna’yı işgal etmeseydi Batı’nın bu ülkeye silah yardımı yapmayacağına işaret eden Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer devlet başkanlarının bu tür açıklamalarını “saçmalık” olarak nitelendirdi.

Sullivan ve McGruk’un İsrail ziyareti

Ayrıca Kirby, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk’un bugün İsrail’i ziyaret ederek yetkililerle görüşmelere başladığını duyurdu.

Kirby, Sullivan ve McGurk’ün İran’la ilişkiler, Arap ülkeleriyle normalleşme, ABD’nin iki devletli çözüme bağlılığı ve Kudüs’teki statükoyu baltalayan tek taraflı hareketlere karşı duruşu gibi konuları görüşeceğini belirtti.

Hollandalı Patriot Ukrayna’ya söz verdi

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi sağlama niyeti sorulduğunda Kirby, Hollandalı yetkililerin konu hakkında açıklama yapmasının uygun olacağını ancak Ukrayna’ya hava savunma sistemlerinin sağlanmasının bir öncelik olmaya devam ettiğini söyledi.

Müttefik ülkelerin Ukrayna’ya yaptığı yardımın kendi egemenlikleri altında olduğuna dikkati çeken Kirby, bu kapsamda birlikte çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Kirby, Lider Joe Biden’ın konutu ve bireysel ofisindeki “gizli belgeler” hakkındaki soruları için diğer Beyaz Saray yetkilileriyle birlikte gazetecileri Adalet Bakanlığı’na yönlendirmeye devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu