Haber

ABD’de yapılan ankete göre Biden Trump’ın arkasında

YENİ ABD’de yapılan yeni anket, Başkan Joe Biden’ın 2020 başkanlık seçimlerinde en çok oyu aldığı tartışmalı 6 eyaletten 5’inde eski Lider Donald Trump’ın gerisinde kaldığını ortaya koydu.

New York Times/Siena College anketinde, 2024 ABD başkanlık seçimlerine yaklaşık bir yıl kala, Biden’ın son seçimlerde kazandığı Pennsylvania, Michigan, Georgia, Nevada ve Arizona eyaletlerinde Trump’ın oylarının önde olduğu belirtildi.

22 Ekim-3 Kasım tarihli ankete göre Cumhuriyetçi adaylar arasında yarışta açık ara önde olan Trump’ın söz konusu eyaletlerde 3 ila 9 puanlık farkı vardı.

Anket sonuçlarına göre Trump, Biden’ı Pensilvanya’da yüzde 48 ila 44, Michigan’da yüzde 48 ila 43, Arizona’da ise yüzde 49 ila 44 oranında geride bıraktı.

Seçim sonuçlarına hile karıştırmakla suçlandığı Georgia eyaletini kapsayan anket sonuçlarına göre Trump, 2020 başkanlık yarışında Biden’ı 6 puan (yüzde 49’a 43) geride bıraktı.

Donald Trump’ın Başkan Biden’a karşı en fazla önde olduğu eyalet ise 9 puan daha fazla oy aldığı (yüzde 52’ye 41) Nevada oldu.

Söz konusu eyaletler arasında Biden, Trump’a karşı yalnızca Wisconsin’de 2 puan (yüzde 47’ye 45) üstünlük sağlayabildi.

Katılımcılar Biden’ın yaşı konusunda endişeli

Ankete katılan Amerikan vatandaşlarının çoğu, 77 yaşındaki Trump’ı zihinsel olarak yetkin bulduklarını belirtirken, Biden’ın ilerleyen yaşı konusunda “endişe duyduklarını” ifade etti.

Seçmenlerin yaklaşık yüzde 71’i, Biden’ın “etkili bir başkan olamayacak kadar yaşlı” olduğuna “biraz katıldıklarını” söyledi.

Seçmenlerin yalnızca yüzde 39’u Trump için aynı şeyi söyledi.

Ayrıca Trump’ın “etkili bir başkan olacak zihinsel zekaya sahip olup olmadığı” sorusuna katılımcıların yüzde 52’si “evet” yanıtını verirken, aynı konuda Biden’da bu oran yüzde 35’te kaldı.

haber-yazihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu