Teknoloji

Avustralya’ya Gelen İlk İnsanların Yeni İzleri Bulundu

İlk kez 1600’lü yıllarda Avrupalı ​​kaşifler tarafından keşfedilen ve haritası çıkarılan Avustralya kıtası, elbette ilk kez bu yıllarda insan barındırmaya başlamadı. Hatta başka kıtalardan bu kıtaya yapılan göçler, ilk keşiften on binlerce yıl önceolmuştu.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, birçok insan popülasyonunun Güneydoğu Asya’daki adalar aracılığıyla kıtaya ayak bastığını kanıtladı. Yeni bir araştırma kıtaya yapılan göçlerle ilgili. yepyeni bir ışıktuttu.

Göçler 86 bin yıl önce başladı!

Bilim adamları şu anda Vietnam ve Tayland arasında kalan Laos’ta bir mağaradalar. 68 ila 86.000 yıl önce değişen iki farklı insan fosili. keşfetti. Fosillerin yaşı beş farklı tarihleme yöntemiyle belirlendi.

Üstelik keşfin yapıldığı mağara da oldukça değerliydi. Tam Pa Ling adlı mağara, daha önce birçok insan fosili ve çene kemiği fosilinin keşfine ev sahipliği yapmıştı. Bu fosiller 46.000 ila 70.000 yıl arasındaöyleydi.

Mağarada yapılan yeni keşif, onbinlerce yıl önce yaşamış insanların Afrika dışına göç ettiğini gösteriyor. sadece deniz kenarlarını ve adaları takip etmediklerini da işaret etti. İnsanların bir kısmı da ormanlık alanları ve nehirleri takip etti.

Çalışmayı Avustralya’ya bağlayan şey elbette mağaranın konumuydu. Avustralya’ya yapılan göçlerde bu bölgenin kullanıldığı biliniyordu. Bilinen fosillere sahip bireyler topluluğunun Avustralya’ya ulaşıp ulaşmadığı şu anda bir muamma. Ancak bu keşif, Avustralya’ya göçün en eski izi olarak kabul ediliyor.

Elbette bundan onbinlerce yıl önce yapılan bu göçlerde insanlar uçsuz bucaksız denizleri geçmek zorunda kalmadı. O zamanlar Avustralya ve Papua Yeni Gine birleşmişti ve ” sahilolarak bilinen bir mega kıta vardı.

alacamajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu