Haber

Çin, ABD ve Japonya’nın “nükleer silahlanma” açıklamasına tepkili

Çin, Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun ABD ziyareti sırasında Çin’in nükleer silah stokunu artırmasına yönelik iki ülkenin eleştirilerine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Vinbin, Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD-Japonya ortak açıklamasının, gerçekleri manipüle eden ve çarpıtan anlatılarla “Çin nükleer tehdidini” abartarak askeri harcamalardaki artışı meşrulaştırmayı amaçladığını savundu.

Çin’in konuşmanın konusu olmayı reddettiğini ve protesto ettiğini belirten Vang, “Çin, savunmacı bir nükleer stratejiye tamamen bağlı. Hiçbir koşulda nükleer silahları ‘ilk kullanan’ olmayacağız ve tehdit etmeyeceğiz.” nükleer silaha sahip olmayan ülkelere ve nükleer silahlardan arındırılmış bölgelere karşı kullanmaktır.Nükleer silaha sahip 5 ülke arasında bu taahhütleri yerine getiren tek ülke Çin’dir.” dedim.

ABD’nin hâlihazırda en büyük ve en gelişmiş nükleer cephaneliğe sahip olduğunun ve stratejik nükleer gücünü 1 trilyon doları aşkın yatırımla geliştirdiğinin altını çizen Vang, “ABD, düşük etkili nükleer silahlar geliştiriyor, nükleer silahlanma eşiğini düşürüyor. nükleer silah kullanıyor, Soğuk Savaş mantığıyla nükleer denizaltı ve bloklar satıyor ve ‘nükleer şemsiyesini’ güçlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’na taraf bir ülke olarak sorumluluklarını yerine getirmediğini savunan Vang, ABD ve Japonya’yı Soğuk Savaş zihniyetine ve bloklar arası çatışmaya son vermeye, yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı. nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi üzerine. .

ABD-Japonya Güvenlik Danışma Komitesi toplantısının ardından yapılan ortak açıklamada, “iki tarafın, Çin’in nükleer cephaneliğini hızla ve hızla genişletmeye devam etmesinden duydukları endişeyi paylaştığı” belirtildi.

caybasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu