Haber

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum: Hileli yollarla Erdoğan’ı engellemeye çalışıyorlar

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi “En fazla iki kez seçilebilirler” kuralı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı tartışmalarını değerlendirdi. .

Milliyet’ten Aslıhan Altay Karataş’a konuşan Uçum, “Anayasal olarak iki kez seçilme şartı 2018 sonrasını kapsıyor. Yeni bir düzenleme yapılmış olması ve yasaların geriye gitmeyeceği ilkesi yani Bu nokta bile tek başına eski sistemde yerine getirilen cumhurbaşkanlığının bir parçasıdır ve yeni sistemde cumhurbaşkanlığı döneminden sayılmayacağını kesin olarak ispatlamaktadır” dedi.

2014 cumhurbaşkanlığı seçiminin eski sistemle, 2018 seçimlerinin ise yeni sistemle yapıldığını belirten Uçum, “Anayasa’nın 101. maddesindeki eski hükmün korunması ve geçici bir hükmün bulunmaması” şeklinde iki görüşün bulunduğunu belirtti. Erdoğan’ın üçüncü kez aday olduğu iddiasını destekledi. Bunun tamamen ideolojik bir yaklaşım olduğunu savundu.

Uçum, “Asıl amaç, geçmişte denendiği gibi hileli yollarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yolunu kesmeye çalışmaktır. Demokratik bir muhalefet yapmak yerine, Türkiye karşıtı uluslararası ortaklarıyla gönüllü olarak kumpas siyaseti yazanlar, demokratik bir muhalefet yapmak yerine, Türkiye karşıtı uluslararası ortaklarıyla gönüllü olarak komplo siyaseti kaleme alanlar, demokratik bir muhalefet yapmak yerine, Türkiye karşıtı uluslararası ortaklarıyla gönüllü olarak komplo siyaseti kaleme almıştır.” Bu kez hukuku hileli bir şekilde kullanarak, hukuku çiğneyerek önünü kesmeye ve ‘Tam Bağımsız Türkiye’ hedefini baltalamaya çalışıyorlar.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu