Ekonomi

Kirazda hasat coşkusu

İZMİR (İGFA) –Üretimde dünya lideri, ihracatta güçlü bir oyuncu olan Türkiye’nin kirazda hasat coşkusu yaşanıyor.

Sembolik müzayedede sezonun ilk kirazı kilosu 800 TL’ye alındı.

KİRAZDA REKOR KIRDIĞIMIZ BİR YIL OLACAK

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Bugün itibari ile başladığımız kiraz sezonunun ülkemize, üreticimize ve ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Her iki ülkemizin de ilk kiraz hasadını yapıyoruz. ve Manisa Şehzadeler ilçemizden bu yıl Kuzey Yarımküre.Burası erkenci bir bölge olduğu için baharın gelişini de müjdeliyor.Geçen seneye göre çok daha verimli ve bereketli bir kiraz sezonu geçireceğimizi söyleyebilirim.57 adet ihracat yaptık. Geçen yıl bin ton kiraz üretimi, bu dönemde herhangi bir olumsuz hava koşulu yaşamazsak yine rekor kıran 80 bin ton ve 200 milyon dolar seviyelerine ulaşabileceğimizi düşünüyorum.” söz konusu.

Başkan Uçak, “Kiraz üretiminde dünya birincisiyiz ve Türk kirazımız, Almanya ve Rusya gibi klasik pazarlarımızın yanı sıra Hong Kong, Singapur ve Hindistan gibi ülkelerde de çok rağbet görüyor. Üreticiler, ihracatçılar, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enstitüler ve Üniversiteler ile birlikte hem yeni pazarlardaki payımızı artırabilir hem de yeni çeşitlerle hasat ve ihracat dönemini uzatabilirsek, kiraz Türkiye’de lokomotif ihracat ürünümüz olma potansiyeline sahiptir. tüm tarım departmanı. dedi.

BU YIL FİYAT BÜYÜK: VATANDAŞ KİRAZLA BESLENECEK

Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara da dönemin verimli geçmesini dileyerek, Kuzey Yarımküre’nin ilk kirazını yetiştiren Manisa’da emeği geçen tüm çiftçilere teşekkür etti.

haber-pozanti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu