Teknoloji

Uykusuzluk Kaza Riskini 2 Kattan Fazla Artırıyor

Günümüzde trafik kazalarının beşte biri yorgunluktan kaynaklanmaktadır. Sürücülerde yorgunluğun ana nedenlerinden biri yeterince uyuyamamak olarak görülebilir. Tamam, Uyku süresi trafik kazalarını gerçekten etkiler mi?

Çoğumuz bu soruya körü körüne ‘Evet’ cevabını verecek olsak da soruya bilimsel bir cevap verildi. CQUniversity’den Madeline Sprajcer ve Drew Manson bugüne kadar 61 çalışmayı inceledi. Daha az uykunun kazalara etkisigösterdi.

4-5 saat uyku kaza riskini 2 kat artırır:

Araştırmalardan elde edilen bilgiler son 24 saatte 4-5 saat uykunun sağlandığı yönündedir. kaza riskini ikiye katlar açıklığa kavuşmuş. Ek olarak, Kaybedilen her 1 saatlik uyku için Bu riskin arttığı söylendi. Öyle ki bazı araştırmalar 0-4 saatin ortasında uyumanın kaza riskini 15 kata kadar artırdığını göstermiştir.

Elbette yorgunluğun önüne geçmek için insanları uykusuzluktan bir şekilde caydıracak bir ceza vermek neredeyse imkansız. Gerçekten de uykusuzluğun ardındaki nedenler de oldukça değişken olabilir. Bu durumda yapılacak en temel şey bireylerin kişisel olarak sorumlu davranmaları.

Araştırma Nature and Science of Sleep dergisinde yayınlandı.

haberagli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu