Haber

Hiranur Vakfı’ndaki ‘İstismar’ Davasında Yeni Gelişme: Sahte Rapor Hazırlayan Şüpheli Serbest Bırakıldı!

HKG’ye geçersiz kemik raporu hazırlayan şüphelilerden, Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında imam nikahıyla ‘evlendiği’ kızı Mehmet Emin Marankoz, davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. aleyhine açılan dava.

Dava kapsamında yargılanan 3’ü doktor 7 sanık bugün hakim karşısına çıktı.

Birgün’de yer alan habere göre, davanın tek tutuklu sanığı ve tarikatın ‘ikinci adı’ olarak bilinen Mehmet Emin Marankoz, diğer tutuklu sanıklar Kadir İstekli ve ile birlikte Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katıldı. Yusuf Ziya Gümüşel. Diğer tutuksuz sanıklar ise MOB, MGL ve K.Ş. da salonda hazır bulundu.

Mahkeme heyetinin duruşmanın kamerayla yapılmasına karar vermesinin ardından basın mensupları ve izleyiciler salondan çıkarıldı. Kararını açıklayan mahkeme, davanın tutuklu tek sanığı Mehmet Emin Marankoz’un, suç işlendiği yönünde kuvvetli şüphe bulunmasına rağmen tutukluluk süresini dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Duruşma 16 Ocak’a ertelendi.

Olayın savcılığa bildirilmesinin ardından sahte kemik yaşı raporu elde edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, HKG’nin 2012 yılında 14 yaşındayken doktor muayenesi sırasında tacize uğradığı ortaya çıktı. Olayın savcılığa bildirilmesinin ardından HKG’nin yaşının belirlenmesi için kemik yaşı raporu alındı.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin verdiği raporda, HKG’nin yaşının 21 olduğu belirlendi ve kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 yıl sonra başlattığı ‘sahte rapor’ soruşturmasında 3’ü doktor 7 kişi ‘şüpheli’ olarak kayda geçti.

habersason.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu