Teknoloji

Piyasa kızışıyor: TOGG’un rakibi olacak

TOGG’un ardından Türkiye’de ‘yerli’ elektrikli otomobil üretimine yönelik çalışmalar hızlandırıldı. Elektrikli araçlarda Türkiye’nin ikinci markası olarak lansmanı yapılan VERY, Go Green Fuarı’nda TOGG ile yan yana sergilenecek.

Elektrikli araçlar ve mobilizasyon sistemleri alanında ürün ve yazılım geliştirmek amacıyla kurulan teknoloji şirketi EVRY grup tarafından 300 günde geliştirilen yeni nesil elektrikli araç VERY, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) L7 sınıfında 4 farklı modelde üretildi. TeknoPark. Dünya’dan Nurdoğan Arslan Ergün’ün haberine göre EVRY, Türkiye pazarına yönelik tüm onay sürecini tamamladı ve Avrupa tip onayları, R85 ve sertifikasyon süreci devam ediyor.

800 SİPARİŞ ALINDI

Şu anda üniversitenin 400 metrekarelik hangarında üretilen EVRY’nin seri üretime geçmesi planlanan tarih 2025. EVRY Teknoloji kurucu ortağı ve Makine Mühendisi Yosun Karasu, ilk etapta yıllık 10 bin araç üretim kapasitesi hedeflediklerini açıkladı. Fabrika ile etabın 2025 yılı sonunda Bursa Gemlik’te tamamlanması planlanıyor. 2024 yılı için 800 araçlık sipariş aldıklarını belirtti.

Küçük elektrikli araçlardaki bataryaların ortalama 10 KW olduğunu belirten Karasu, en küçük paketinin ise 11 KW’a çıkarıldığını belirtti. Bunun da bir menzil eşdeğeri olduğunu belirten Karasu, “300 kilometreyi görebiliyoruz.” Karasu, paketin içeriğine göre aracın güncel ortalama satış fiyatını 25 bin dolar olarak açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu