Ekonomi

Türkiye Big Mac Endeksi’nde Kendini Zengin Hissediyor

McDonald’s’ı dünya çapında bilinir kılan, dünya çapında dengeli menüleridir.

Teorik olarak, New York’ta, Brezilya’da, Hindistan’da veya Kanada’da olun, bir Big Mac menüsü satın aldığınızda tam parçayı aldığınızı bilirsiniz.

Aynı menüyü aynı malzemelerle almanız aynı ücreti ödediğiniz anlamına gelmez.

Kaynak:https://www.mentalfloss.com/posts/mcd…

1986 yılına dayanan Big Mac Endeksi, dünyadaki satın alma gücü göstergelerinden biri olarak kabul edilebilecek bir ölçüm aracı olarak da kullanılmaktadır.

CashNetUSA adlı bir site geçtiğimiz günlerde dünyanın farklı şehirlerindeki menü fiyatlarını dolara çevirerek karşılaştırdı.

Bir Big Mac’in ABD’deki ortalama fiyatı 5,17$ iken, Lihtenştayn veya İsviçre’de 7,75$ ödemeniz gerekiyor. Big Mac’in dünyada en ucuz olduğu yer 1.91 ile Pakistan.

Görselde Happy Meal yani çocuk menüsü indeksi hesaplanmıştır.

Ayrıca dünyada McDonald’s ürünlerine en çok ödeyeceğiniz bir liste var. Fransa’da Triple Cheddar ve Double Beef 1336 kalori ile listenin başında yer alıyor.

Her yıl dünya çapında tahminen 900 milyon Big Mac satılıyor.

Türkiye’de Big Mac endeksinde durum nedir? Ocak ayında dünyada görülenle kıyaslandığında Türkiye’de 3,99 dolardan görülen menünün şu anki fiyatı, aslında o kadar da olmadığını gösteriyor.

Firmanın kendi sitesinden aldığımız menü görseli ile cari döviz kuru üzerinden hesaplandığında İsviçre’de yaşıyormuş gibi hissetmemek elde değil. Ne düşünüyorsun?

www.mcdonalds.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu