Ekonomi

Türkiye’nin Bulgaristan’a yaptığı sanayi ihracatı rekor kırdı

Türkiye’nin komşuGeçen yıl Bulgaristan’a ihracat Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre;4 milyar 420 milyon dolar ile rekor seviyeye ulaştı.

Sektördeki sektörler en çok Bulgaristan’a ihracat yaptı.

İki ülkenin liderleri bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in geçen ay Türkiye’de bulunması bunun en değerli göstergelerinden biri oldu.

10 milyar dolar hedefi

Erdoğan, bu görüşme kapsamında bir açıklama yaptı. “Görüşmelerimizde ekonomik ve ticari ilişkilerimizi detaylı bir şekilde ele aldık. Geçen yıl ticaret hacmimiz 6 milyar dolara ulaştı. Bugünkü müzakerelerden sonra bunu kısa sürede 10 milyar dolara çıkarmak ortak hedefimiz. Bulgaristan tarafındaki sınır kapılarının modernizasyonunun tamamlanması ve özellikle gıda kontrol altyapısının güçlendirilmesi ile işbirliğimiz daha da gelişecektir.”Sözlerini kullandı.

Bulgaristan’a yapılan ihracat 2022’de 2021’e göre yüzde 21,4 artarken, toplam ihracattaki payı yüzde 1,7 oldu.

Bulgaristan geçen yıl Türkiye’nin en büyük 13. ihracatçısıydı. ülke olarak kayıtlıdır.

Ülke ihracatında sanayi işleri ön planda

Sanayi bölümleri, Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatında değerli bir rol oynadı. Bulgaristan’a en fazla ihracatçı 731 milyon 990 bin dolarla kimyasal elementler ve ürünleri oldu.

Kimyevi elementler ve mamulleri sektörünün ardından 624 milyon 566 bin dolar ile demir ve demir dışı metaller, 604 milyon 982 bin dolar ile çelik sektörü ve 403 bin dolar ile elektrik-elektronik faslı ülkeye ihraç edildi. milyon 157 bin dolar.

Ülkeye kimyasal elementler ve mamulleri ihracatı yüzde 51,7, demir ve demir dışı metaller yüzde 38,1, çelik yüzde 44,2, elektrik ve elektronik yüzde 28,9 arttı.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci Balkan ülkesi oldu.

Balkan coğrafyası özelinde bakıldığında Bulgaristan, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci Balkan ülkesi olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı Balkan ülkesi ise 6 milyar 317 milyon dolarla Romanya.

adalarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu